2017 Poultry and Rabbits

2017 Seminole County Fair Results

OPEN POULTRY AND RABBITS

Class 57A Continental Cocks
1st – 51 – Remington Yott

Class 57B Continental Hens
1st – 51 - Remington Yott

Class 59A All other standard breeds, Cocks
1st – 23 - Diana Sullivan

Class 59B AOSB, Hens
1st – 23 - Diana Sullivan

Class 59C AOSB, Cockerels
1st – 109 - Jordan Berry
2nd - 108 - Jasmine Berry
3rd - Jordan Berry
4th - Jasmine Berry

Class 59D AOSB, Pullets
1st - Jordan Berry
2nd - Jasmine Berry

Class 61A Single-comb clean-legged other than bantams, Cocks
1st -23 - Diana Sullivan

Class 61B Hens
1st - 23 - Diana Sullivan

Class 64C Feather-legged bantams, Cockerels
1st - 23 - Diana Sullivan

Class 64D Feather-legged bantams, Pullets
1st - 23 - Diana Sullivan

Turkeys
Class 65B Bourbon red, hens
1st - 51 - Remington Yott

Champion Turkey
1st - 23 - Diana Sullivan

Miscellaneous Fowl
Class 77A Pigeons, any breed, Cocks
1st – 154 - Morgan Cloud
2nd – 154 - Morgan Cloud

Class 77B Pigeons, any breed, Hens
1st – 154 - Morgan Cloud

Class 77C Pigeons, any breed, Cockerels
1st - 154 - Morgan Cloud
2nd - 154 - Morgan Cloud
3rd - 154 - Morgan Cloud

Class 77D Pigeons, any breed, Pullets
1st - 154 - Morgan Cloud
2nd - 154 - Morgan Cloud
3rd - 154 - Morgan Cloud

Class 78A Guineas, any breed, Cocks
1st – 22 - Jaylee Ipock

Class 78D Guineas, any breed, Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock

Champion Pigeon
Morgan Cloud (class 77B)

OPEN RABBITS

Class 79 Open Buck, New Zealand
1st – 140 - Maggie Smith

Class 80 Young Buck, AOB
1st – 51 - Remington Yott

Class 82 Young Doe, AOB
1st – 51 - Remington Yott

Class 85 Old Doe, New Zealand
1st – 139 – Hunter Smith

Class 86A Mini Young Buck
1st – 143 – Kira Fixico
2nd – 150 – Jazzy Welch

Class 86C Mini Old Buck
1st – 143 – Kira Fixico

Class 86D Mini Old Doe
1st – 143 – Kira Fixico

Champion Open Rabbit
143 – Kira Fixico


JUNIOR POULTRY & RABBITS

Class P01A American Cocks
1st – 22 - Jaylee Ipock
2nd – 100 - Parker Porterfield

Class P01B American Hens
1st – 63 - Courtney Thomas
2nd – 63 - Courtney Thomas

Class P01C American Cockerels
1st – 102 - Presley Porterfield

Class P01D American Pullets
1st – 102 - Presley Porterfield
2nd – 102 - Presley Porterfield

Class P03D Continental Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock

Class P04D English Pullets
1st – 142 - Skyla Cindle

Class P05C All Other Standard Breeds, Cockerels
1st – 22 - Jaylee Ipock
2nd – 142 - Skyla Cindle
3rd – 101 - Fischer Porterfield

Class P06C Game Bantams, Cockerels
1st – 63 - Courtney Thomas

Class P07C Single-comb clean-legged other than bantams, Cockerels
1st – 22 - Jaylee Ipock
2nd – 50 - Autumn Yott

Class P07D Rose-comb clean-legged other than bantams, Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock
2nd – 50 - Autumn Yott

Class P10C Feather-legged bantams, Cockerels
1st – 22 - Jaylee Ipock

Class P10D Feather-legged bantams, Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock

Champion Chicken
102 - Presley Porterfield

Turkeys
Class P11A Bourbon Red, Cocks
1st – 50 - Autumn Yott

Class P11B Bourbon Red, Hens
1st – 50 - Autumn Yott

Class P11D Bourbon Red, Pullets
1st – 50 - Autumn Yott

Champion Turkey
50 - Autumn Yott (Class P11A)

Ducks
Class P15D Heavyweight Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock

Class P16D Mediumweight Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock

Class P18D All Other Breeds, Pullets
1st – 77 – Johna Logan

Champion Duck
22 - Jaylee Ipock

Geese
Class P19C Heavyweight Cockerels
1st – 22 - Jaylee Ipock

Class P19D Heavyweight Pullets
1st – 22 - Jaylee Ipock

Champion Goose
22 - Jaylee Ipock

JUNIOR RABBITS

Class R01 Young Buck, New Zealand
1st – 127 – Harley Jenkins

Class R02 Young Buck, AOB
1st – 138 – Duncan Bennett
2nd – 50 - Autumn Yott
3rd – 22 - Jaylee Ipock
4th – 63 - Courtney Thomas

Class R03 Young Doe, New Zealand
1st – 119 – Raley Fletcher
2nd – 127 – Harley Jenkins

Class R04 Young Doe, AOB
1st – 50 - Autumn Yott
2nd - 63 - Courtney Thomas
3rd – 120 – Kaley Fletcher
4th - 22 - Jaylee Ipock
5th - 63 - Courtney Thomas

Class R05 Old Buck, New Zealand
1st – 130 – Taylor Nowlin

Class R06 Old Buck, AOB
1st – 133 – Ryan Poull

Class R08 Old Doe, AOB
1st – 136 – Hunter Lehman

Class R09 Mini Young Buck
1st – 102 - Presley Porterfield
2nd - 142 - Skyla Cindle

Class R10 Mini Young Doe
1st – 142 - Skyla Cindle

Class R12 Mini Old Doe
1st – 142 - Skyla Cindle

SWEEPSTAKES BIRD
23 - Diana Sullivan

SWEEPSTAKES RABBIT
143 – Kira Fixico