2019 Livestock Show Results



HOGS



Open Gilt
1st - Remington Yott


Champion Open Gilt award sponsored by First United Bank of Seminole
Grand Champion Open Gilt - Remington Yott


Junior Gilt
1st - Delanie Pollard


Champion Junior Gilt award sponsored by Oklahoma Pipe Sales
Grand Champion Junior Gilt - Delanie Pollard


Junior Market Hog
1st - Delanie Pollard


Champion Junior Market Hog award sponsored by Dirt Dobber Construction
Grand Champion Market Hog - Delanie Pollard


HOG SHOWMANSHIP
Junior Showman - Remington Yott
Senior Showman - Delanie Pollard



DAIRY GOATS



Open Dairy Does
Class 1
1st - Waylon Cartwright


Class 2
1st - Waylon Cartwright


Champion Open Dairy Doe award sponsored by Salon 405
Grand Champion Dairy Doe - Waylon Cartwright
Reserve Champion Dairy Doe - Waylon Cartwight


Junior Dairy Does
Class 1
1st - Presley Porterfield
2nd - Jayden Coats


Class 2
1st - Presley Porterfield
2nd - Jenna Gladden


Class 3
1st - Jenna Gladden


Champion Junior Dairy Doe award sponsored by Allison & Petey Mullins
Grand Champion Junior Dairy Doe - Presley Porterfield
Reserve Champion Dairy Doe - Presley Porterfield




BOER GOATS



Open Boer Does


Class 1
1st - Payton Irick


Class 2
1st - Payton Irick
2nd - Chisam Moore


Class 3 
1st - Payton Irick


Class 4
1st - Ella Allen


Class 5
1st - Chisam Moore


Class 6
1st - Elisa Allen


Champion Open Boer Doe award sponsored by Cardinal Acres Farm
Grand Champion Open Boer Doe - Payton Irick
Reserve Champion Open Boer Doe - Payton Irick


Open Boer Bucks


Class 1
1st - Chisam Moore


Class 2 
1st - Parker Porterfield


Class 3
1st - Chisam Moore


Champion Open Boer Buck award sponsored by BS Arena
Grand Champion Open Boer Buck - Chisam Moore
Reserve Champion Open Boer Buck - Chisam Moore


Junior Boer Does


Class 1 
1st - Payton Irick
2nd - Gracie Milner


Class 2 
1st - Cheyenne Wilkins
2nd - Destani Johnston
3rd - Jaylea Paxton
4th - Shaylyn Johnson
5th - Chisam Moore
6th - Curtis Wilkins


Class 3
1st - Jaylea Paxton
2nd - Gracie Milner
3rd - Parker Porterfield


Class 4
1st - Elisa Allen
2nd - Chisam Moore
3rd - Cheyenne Wilkins
4th - Ella Allen
5th - Presley Porterfield


Class 5
1st - Payton Irick
2nd - Curtis Wilkins
3rd - Parker Porterfield


Class 6
1st - Payton Irick
2nd - Chisam Moore


Class 7
1st - Jaylea Paxton


Champion Junior Boer Doe award sponsored by Four T’s Boer Goats
Grand Champion Junior Boer Doe - Payton Irick
Reserve Champion Junior Boer Doe - Elisa Allen


Junior Boer Wethers


Class 1
1st  - Jaylea Paxton
2nd - Savannah Neace
3rd - Jared Pate


Class 2
1st - Payton Irick
2nd - Presley Porterfield
3rd - Violet Wheeler


Class 3
1st - Chisam Moore


Class 4
1st - Jared Pate


Class 5
1st - Fisher Porterfield


Champion Junior Boer Buck award sponsored by Oklahoma Pipe Sales
Grand Champion Junior Boer Buck - Payton Irick
Reserve Champion Junior Boer Buck - Jaylea Paxton


GOAT SHOWMANSHIP
Peewee - Waylon Cartwright
Junior - Ella Allen
Intermediate - Jenna Gladden
Senior - Payton Irick




SHEEP



Open Ewes


Natural
Class 1
1st - Dylan Thompson


Class 2
1st - Julie Worthington


Class 3
1st - Autumn Yott


Shropshire
Class 1
1st - Wanda Vass


Champion Open Ewe award sponsored by Seminole Auto Sales
Grand Champion Open Ewe - Wanda Vass
Reserve Champion Open Ewe - Autumn Yott


Open Rams


Hampshire
Class 1
1st - Carter Hogue


Natural
Class 1 - Luke Worthington


Champion Open Ram award sponsored by Surber’s
Grand Champion Open Ram - Carter Hogue
Reserve Champion Open Ram - Luke Worthington


Junior Ewes


Hampshire
Class 1
1st - Hailey Sims


Class 2
1st - Jayden Coats


Natural
Class 1
1st - Stevie Hogue


Class 2
1st - Harold Sims


Speckled
Class 1
1st - Stevie Hogue


Cross
Class 1
1st - Joseph Mason


Class 2
1st - Hailey Sims


Champion Junior Ewe award sponsored by First United Bank
Grand Champion Junior Ewe - Hailey Sims
Reserve Champion Junior Ewe - Hailey Sims


Junior Market Lambs


Natural
Class 1
1st - Joseph Mason


Class 2 
1st - Autumn Yott


Shropshire
Class 1
1st - Jayden Coats


Southdown
Class 1
1st - Sydney Roberts


Speckled
Class 1
1st - Stevie Hogue


Cross
Class 1
1st - Hailey Nunneley


Champion Junior Market Lamb award sponsored by Pitts Family Farm
Grand Champion Junior Market Lamb - Joseph Mason
Reserve Champion Junior Market Lamb - Stevie Hogue


SHEEP SHOWMANSHIP
Peewee - Carter Hogue
Junior - Stevie Hogue
Intermediate - Hailey Sims
Senior - Joseph Mason




CATTLE



Open Heifers
Angus
Class 1
1st - Devin Hammond
2nd - Cooper Whitlock


Champion Open Heifer award sponsored by CMJ Construction
Grand Champion Open Heifer - Devin Hammond
Reserve Champion Open Heifer - Cooper Whitlock


Open Bulls
Mini Hereford
Class 1
1st - Jordyn Bertrem


Champion Open Bull award sponsored by Oklahoma Pipe Sales
Grand Champion Open Bull - Jordyn Bertrem


Junior Heifers


Angus
Class 1
1st - Jayden Coats


Beefmaster
Class 1
1st - Riland Gober
2nd - Curtis Wilkins


Class 2
1st - Riland Gober
2nd - Ridley Gober


Class 3
1st - Ridley Gober


Brahman
Class 1
1st - Ryan Jackson


Charolais Comp
Class 1
1st - Gabe Fiegener


Chi
Class 1
1st - Stevie Hogue


Limousin
Class 1
1st - Jacob Milner
2nd - Cayden Milner


Maintainer
Class 1
1st - Jaelyn Flanary


Mini Hereford
Class 1
1st - Jordyn Bertrem


Class 2
1st - Hailey Sims


Shorthorn
Class 1
1st - Hunter Lehman


Class 2 
1st - Abbi Scott


Shorthorn Plus
Class 1
1st - Abbi Scott


Simmental
Class 1
1st - Ty Norman


Simmental Influence
Class 1
1st - Hunter Norman


Cross
Class 1
1st - Cayden Milner


Class 2
1st - Barrett Grissom
2nd - Paige Class


Class 3
1st - Xavier Ledezma


Class 4
1st - Bodee Flanary


Class 5
1st - Duncan Bennett


Champion Junior Heifer award sponsored by McFerran Farms
Grand Champion Junior Heifer - Jaelyn Flanary
Reserve Champion Junior Heifer - Bodee Flanary


Junior Market Steers


Class 1
1st - Julia Coats


Class 2
1st - Jaden Coats
2nd - Jacob Milner
3rd - Cayden Milner


Class 3
1st - Julie Coats
2nd - Autumn Yott
3rd - Blake Wheeler


Class 4
1st - Chanti Shipp


Champion Junior Market Steer award sponsored by Rick & Lacey Flanary
Grand Champion Junior Market Steer - Chanti Shipp
Reserve Champion Junior Market Steer - Jaden Coats


CATTLE SHOWMANSHIP
Peewee - Gatlin Grissom
Junior - Stevie Hogue
Intermediate - Bodee Flanary
Senior - Jaelyn Flanary